Filtry UVA i UVB – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Niniejszy artykuł pod tytułem Podkład Revlon Colorstay – kolory, opinie, gdzie kupić nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Podkład Revlon Colorstay – kolory, opinie, gdzie kupić należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Każda z nas słyszy na okrągło o ochronie przeciwsłonecznej i stosowaniu filtrów, nawet gdy nie ma słońca. Ale czy tak na prawdę wiecie o co z nimi chodzi? Dzisiaj postaram się przybliżyć temat, który jest numerem TOP na liście utrzymania zdrowego wyglądu naszej skóry.

Filtry UV – co to jest i jak działają na naszej skórze

Promienie UV dzielimy na promieniowanie UVB, które działa na naszą pigmentację skóry, ale również posądza się go o występowanie nowotworów takich jak czerniak. Natomiast promenowanie UVA powoduje fotostarzenie się skóry i podobno jest ono odpowiedzialne za powstawanie tak niechcianych zmarszczek, nawet w 90%. Filtry UV dzielimy na:

  • Filtry chemiczne – zawierają takie substancje, które wnikają w głąb skóry, nie są widoczne na skórze, absorbują promieniowanie UV i przekształcają je w energie cieplną.
  • Filtry fizyczne – pozostają na skórze, widzimy je jako biały osad na skórze, odbijają i rozpraszają promienie UV

Filtry UV w produktach sklepowych

Niestety na sklepowych półkach znajdziemy tylko filtry z ochroną UVB, gorzej jest z UVA, bo trafić na ten filtr to cud. Co ważne filtr uv krem w drogerii nie posiada substancji fotostabilnej, która ma nas chronić, ale pod wpływem promieni słonecznych ulega rozkładowi i nie chroni nas dobrze. Dlatego właśnie producenci na opakowaniach zalecają powtarzanie aplikacji kilka razy dziennie. Warto jest więc zainwestować w trochę droższy filtr z apteki, który będzie posiadał UVA.

Mała rada, którą ja sama stosuje przy każdym zakupie produktu. To czytanie składów. Rób to skrupulatnie, bo jednak producentom nie można wierzyć w 100%.

UVA UVB – jakie kremy do ochrony przeciwsłonecznej?

Oto kilka rodzai kremów z najwyższą ochroną przeciwsłoneczną:

  • Bioderma Photoderm Max Creme, SPF 50+
  • SVR 100 Ultra Max Écran, SPF 50+
  •  La Roche-Posay Anthélios XL, Creme Fondante, SPF 50+
  • L’Oreal UV Perfect SPF50

Zasady – które powinnaś zapamiętać przy stosowaniu kremów ochronnych

  1. Jeśli się opalasz pamiętaj o nakładaniu kremu co 3 – 4 godziny przy ekspozycji na słońce.
  2. Filtr, który będzie skuteczny, to taki, który w swoim składzie ma kilka rodzai filtrów.
  3. Na twarz nakładaj około 2ml kremu, aby utrzymać dobrą ochronę.
  4. Pamiętaj o używaniu filtrów nie tylko latem, ale również jesienią i zimą.
  5. PA na opakowaniu to wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVA.
  6.  SPF to wskaźnik tego ile czasu możemy spędzić na słońcu.

Wskaźnik SPF możesz obliczyć tak:

Rumień, który będzie bolesny może pojawić się w czasie 30 minut. Więc jeśli pomnożymy ten czas z liczbą UV np. 10 to 30minX10 wynosi 300 minut. Czyli rumień posłoneczny nie powinien pojawić się wciągu 5 godzin, od zastosowania ochrony.